FAQ

Vaše nejčastější otázky

Nemůže nošení miminku ublížit?

Pokud používáte vhodný šátek (správně uvázaný) či nosítko (správně nastavené), pak miminku ublížit nemůžete. Lektorský kurz jsem absolvovala u německé nosící školy Didymos, která má mnohaletou tradici. V Německu jsou obecně s nošením dětí o několik desetiletí před ČR a jsou zde dostupné i odborné články a informace. Některé články naleznete např. zde. Dosud nebyla publikovaná žádná odborná studie, která by prokázala, že nošení dětí může mít špatný vliv na jejich psychomotorický vývoj. 

Můžu nošením miminko rozmazlit?

Rozhodně ne! Jde o to, že miminko je zvyklé na nepřetržitý kontakt se svojí matkou. Děti patří do skupiny mláďat nazývané pasivní nošenci. Na rozdíl např. od ptáků, jejichž mláďata jsou tzv. hnízdoši, a kteří mají ve svých genech zakódováno "budu tu čekat, než se maminka vrátí s dobrou žížalou zpět za mnou". Lidské mládě neví, že matka, která se vzdálila, se za chvíli opět vrátí. Lidské mládě má kód "jsem tu sám, to je nebezpečné, mohlo by mě něco sežrat, raději začnu pořádně křičet, aby si mě někdo všimnul a vzal s sebou do bezpečí". Nemějte pocit, že když vaše miminko pláče "jen" proto, že se chce chovat, tak je "rozbité". Naopak, má silný pud sebezáchovy :)

Proč mám za kurz platit? V naší nosící skupince mě maminky naučí vázat zadarmo.

Je skvělé, že v každém větším městě existují regionální nosící skupiny, kde se potkávají rodiče, kteří nosí a navzájem si předávají své informace a podporují se. Já jsem profesionál, pravidelně investuji do svého vzdělání, a to nejen čas, ale i peníze. Dále investuji do vybavení, jak šátků, tak např. demonstračních panenek. Proto si i za své služby účtuji peníze.

Dá se vázání naučit z YouTube videí?

Znám rodiče, kteří se učili vázat jen z YouTube videí a mají navázáno pěkně. Dlouho jsem přemýšlela, k čemu situaci připodobnit a nakonec jsem se rozhodla pro následující. Představte si, že byste se učili podle YouTube řídit auto. Všechno uvidíte, jak se šlape na pedály, jak se řadí, jak se vyhazuje blinkr. Ale jak pak zvládnete vy sami auto řítit? Toto je opravdu hodně individuální. Na kurzu vám nejen UKÁŽU, jak miminko navázat, ale hlavně vás to NAUČÍM. Můžete si vše bezpečně nanečisto vyzkoušet s demonstrační panenkou a teprve, až získáte potřebný cvik, navážete vaše miminko. 

Odkdy se může nosit na zádech?

V přezkovém nosítku od doby, kdy dítě samostatně sedí. V tzv. half-bucket nosítkách (např. DidyKlick, Andala Tai, aj) od dobrého držení hlavičky. V šátku můžete nosit na zádech od narození, nicméně, já a lektorky, které považuji za opravdové odbornice se, doporučujeme kvůli bezpečnosti nosit na zádech od dobrého držení hlavičky. Dalo by se říct, že v šátku můžete nosit na zádech od doby, kdy se na to budete cítit, případně, kdy je to potřeba :)Stránky vytvořeny Petra Vytásková  |  Navázáno v roce 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky