Nošení novorozenců

06.02.2021

Než začneme nosit

Přístupů k nošení je celá řada. Někteří rodiče chtějí nosit své děti, aby se nemuseli plahočit s neskladným kočárkem, jiní proto, že jim nošení připadá přirozené a chtějí být se svým dítětem v co nejbližším kontaktu, další třeba proto, aby měli volné ruce pro péči o staršího potomka. Důvodů je právě tolik, jako je nosících rodičů. Já osobně věřím, že nošení nám otevírá jedinečnou možnost, jak pečovat o své děti.

Na začátku Vaší cesty budete mít v hlavě jistě spoustu otázek. Jelikož se inspiruji německou školou nošení Didymos, inspiruji se zároveň i německým stylem výuky nošení. Stejně jako se v dnešní době vyvíjí rychle úplně všechno, i v oblasti nošení jedeme stále kupředu. Nové šátky, nové úvazy, zakončení, nové poznatky o fyziologii dětí, to všechno nás vede směrem, že nejlepší je naučit se vázat přímo na kurzu od zkušených lektorů a lektorek. Dlouhé dny, které byste tak strávili hledáním informací na internetu můžete nahradit příjemnými dvouhodinovým posezením, kdy vás lektorka nejen naučí vázat vaše dítě, ale předá vám kvalitní, ověřené a pravdivé informace, abyste vy sami byli schopni se v nosícím světě orientovat. A pokud se v budoucnu rozhodnete, že dosavadní technika vázání a způsob nošení vám již nevyhovují, bude to právě Vaše lektorka, která Vám opět pomůže rozšířit Vaše nosící dovednosti a navede Vás na další cestu.

Jak vybrat první šátek, jak vybrat vhodné nosítko, jaký úvaz pro vás bude nejvhodnější? To všechno se Vám budu snažit ve svých článcích představit a moc ráda se s Vámi potkám na Kurzu nošení.

Jak vybrat vhodný šátek ?


Výběr šátku bychom neměli podcenit. Zároveň bychom se však neměli stát obětí nekonečného vybírání "nejlepšího šátku". Občas se do toho totiž člověk může pěkně zamotat. Šátek je dobrý sluha, ale zlý pán.

Často diskutovanou otázkou je, jakou vybrat gramáž (tloušťku) šátku. Není pravidlem, že v silnějším šátku se nosí lépe, protože je pohodlnější. V raných začátcích může být silný šátek dokonce kontraproduktivní, protože na miminku je pak látky zkrátka moc a šátek se hůře dotahuje. Pokud během prvního roku doladíte techniku vázání, můžete i s tenkým šátkem pohodlně nosit i batole.

Pohodlné nošení není otázkou pouze výběru šátku.

Pohodlí při nošení dosáhnete kombinací volby pro vás dobrého šátku, správné techniky vázání, dobrého držení těla a psychické pohody, které s sebou nošení přinese. Pokud si namícháte takový koktejl, budete bez problémů nosit i těžký náklad. Nošení by měla být radost a šátek by měl být pracant. Je třeba se o něj dobře starat, ale neměli bychom se o něj přespříliš bát.

Jak vybrat ideální šátek naleznete v tomto průvodci:

https://www.danielasmolikova.cz/jak-vybrat-satek-na.../

Jak o šátek pečovat:

https://www.didymos.cz/content/23-pece-o-satek

A proč vybrat právě Didymos 🙂

https://www.didymos.cz/content/22-kvalita-didym

Děkuji Daniele Šmolíkové za možnost odkázat na její skvělý ebook a za cenné rady, které se mi od ní dostává (nejen v oblasti nošení dětí) ☺️

Vhodné úvazy 
 

Kříž s kapsou uvnitř

Anglicky : Front Wrap Cross Carry (FWCC) 

https://youtu.be/w8kTi91nr70

Tento úvaz je vhodný již od narození. Mezi rodiči je velmi oblíbený, jelikož relativně snadný na naučení a umožňuje několik variant nošení. Při konfekční velikosti 38-42 budete potřebovat šátek velikosti 6, drobné štíhlé a malé ženy mohou zvolit i velikost 5. Naopak vysocí a urostlí muži budou potřebovat delší šátek - velikost 7. Ověřte si svou velikost podle tabulky velikostí:https://www.didymos.cz/barevne.../27-satek-didymos-katja.html

Tip Při vázáni dbejte na to, že nebudete pruhy šátku dotahovat nahoru a dopředu, ale naopak dozadu (pryč od těla) a ideálně do stran nebo dolů. Tak předejdete tření látky o látku, takže se vám šátek bude dobře dotahovat, a navíc vás nebude tlačit v podpaží.

Mějte na paměti, že novorozené miminko musí mít při nošení vždy zakulacená záda a podsazené nožičky (kolínka ve výšce pupíku). Nožičky neroztahujte do stran víc, než vám miminko dovolí a než je mu příjemné. Jak miminko poroste, budou se mu záda v šátku pomalu narovnávat a nožičky bude schopno více roznožit. Na konci každého vázání vždy zkontrolujte, jestli má miminko v šátku dostatečný přísun vzduchu a nožičky jsou od kolen dolů volně hybné.

Šátek: Didymos Lisca Pastell vel. 7Klokánek

Anglicky: Cangaroo Carry

videonávod

Tento úvaz je vhodný pro novorozence, ovšem vzhledem k tomu, že je náročnější na vázání než Kříž s kapsou uvnitř (KSK), není tak oblíbený. Na druhou stranu, někteří rodiče preferují pro novorozence právě tento úvaz, jelikož je vzdušnější. 

Klokánka můžete pohodlně navázat i v sedě, proto je vhodný pro rodiče, kteří jsou upoutaní na vozíček.

Šátek: Prima Sole LevanteNošení batolat

Když se vám děti rozeběhnou na všechny strany, může se stát, že se třeba na nějakou dobu přestanou chtít nosit. Je to celkem častý jev, nedělejte si s tím žádnou hlavu. Ony se časem zase rády vrátí zpět k vám do náruče. V zásadě nemusíte měnit typ úvazu, který jste používali na malé miminko. Chci vám zde jen doporučit pár tipů, které mi byly při nošení větších dětí pohodlnější.

Dvojitý kříž

Anglicky: Double Cross Carry (DCC)

videonávod

Tento úvaz mám ráda především pro jeho vzdušnost a možnost vytáhnout a následně opět umístit dítě do úvazu, aniž byste jej museli rozvázat. To oceníte zejména u větších dětí, které se třeba už nechtějí nosit tak dlouho a chtějí běhat po svých.

Modelka: Andulka 7 měsíců

Šátek: Didymos Lisca Pastell

Nosítko DidyKlick

videonávod záda  

videonávod břicho

Toto nosítko prostě miluju. Můžete v něm nosit opravdu malinká miminka již od cca 2,5 kg, ale zároveň se dá navázat tak, aby vyhovovalo i velkým dětem. Vzhledem k tomu, že moje děti nejsou při vázání moc trpělivé, preferujeme nosítko oproti šátku od doby, kdy se samy pohybují, a to právě kvůli rychlosti navázání. 

Nosítka Onbuhimo

(tak trochu na punk) videonávod

(easygoing) videonávod

Tento typ nosítka nemá bederní pás, což znamená, že je relativně skladné. Je vhodné až od doby, kdy dítě samostatně sedí. Má sloužit hlavně pro krátkodobé poponášení již zdatných chodců :)


Stránky vytvořeny Petra Vytásková  |  Navázáno v roce 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky