Nosítka vhodná od narození

15.01.2022

ZNAKY NOSÍTKA VHODNÉHO OD NAROZENÍ

Má plynuje nastavitelnou šířku sedu a délku zádové opěrky.

Poskytuje dobrou oporu hlavičky v zátylku.

Umožňuje optimální zakulacení páteře miminka - dobře podpírá kyfotická záda u ještě nesedícího dítěte (nenarovnává je, ale není ani příliš volné).

Dobře se přizpůsobí dítěti a je dobře dotažitelné (mezi dítětem a nosítkem nezůstává volný prostor).

Zajišťuje abdukčně flekční polohu (kolínka dítěte jsou zhruba v úrovni pupíku, postavení kyčlí je ve správném úhlu)

Látka pod zadečkem miminka sahá od kolínka ke kolínku.

!Tip! Nosítko by mělo umožňovat nošení čelem k nosící osobě. Zejména malá miminka by měla mít vždy možnost schovat se před nadbytečnými stimuly.

Pozn: U sedících dětí dbáme na pohodlnost nosítka. Samozřejmostí je široký sed, nemusí již však nutně být od kolene ke koleni. Ani zádová opěrka už nemusí sahat až ke krku. Měla by však být možnost fixace hlavy, např. po usnutí. Ramenní popruhy mohou být klidně uchyceny po stranách zádového panelu.

Příklady nosítek vhodných od narození:

ŠÁTKOVÁ nosítka: DidyTai, Fidella Fly Tai, Andala Fly Tai

POLOPŘEZKOVÁ nosítka: DidyKlick, Fidella Fly Klick, Kokon Chick Hybrid

CELOPŘEZKOVÁ nosítka: taková, která mají možnost zapnutí ramenních popruhů do bederního pásu nebo jiné přezky např pod zadečkem dítěte

- DidySnap, BeLenka mini, Kokon Chick, MoniLu Uni Start,...

Pozn.: Ne všechna nosítka, která se dají zmenšit na velikost novorozeného dítěte jsou automaticky vhodná od narození. Při výběru nosítka pro nesedící děti se zajímejte, kam se upevňují ramenní popruhy. Aby bylo nosítko opravdu vhodné pro nesedící děti, nesmí být vyvíjen tlak na oblast bederní páteře dítěte (aby nedocházelo k jejímu narovnávání). Proto by měly mít ramenní popruhy možnost zapínání do bederního pásu nebo do speciální spony např. pod zadečkem dítěte. Někteří výrobci též slibují odvedení tlaku, způsobeného uchycením ramenních popruhů do zádové opěrky, speciálním ušitím zádové opěrky. 

Pokud si nechcete nechat ujít další články a příspěvky ze světa nošení nebo čekáte miminko a zajímá vás moje práce duly, sledujte můj Facebook nebo Instagram - Moje mateřství. Těším se na online a osobní setkání. S láskou, Petra :)

Stránky vytvořeny Petra Vytásková  |  Navázáno v roce 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky