Porody v televizi

05.06.2024

Bohoušku, nemůžeš věřit všemu, co říkají v televizi...! 

Znáte tuhle hlášku z filmu Pelíšky? Moc ráda ji s nadsázkou říkám na svých předporodních kurzech. Většinou se zasmějeme, jasně, že nevěříme všemu, co vidíme v televizi! Ale... Opravdu? Jak vlastně náš mozek funguje a jak nakládá s informacemi, které VIDÍ? 


Představte si porod v porodnici. Co vidíte?


Většině se vybaví žena ležící na zádech s nohama do praku, křik, zarouškovaní zdravotníci, gumové rukavice, ostré světlo.


Jaké vnímáte pocity?

 
Většinou odpovídáte, že bolest, strach, stres a často také zmiňujete bezmoc.


Tak. A je na čase tohle přepsat


Čáry máry fuk! Jak na to?


Pokud s něčím nesouhlasíme, nebo něco nechceme a místo toho to chceme JINAK, je dobré dát našemu mozku VIZUÁLNÍ VJEM JAK jinak bychom to vlastně CHTĚLI. Co jsme již viděli, nevymažeme. Můžeme ale nabídnout našemu mozku jiný obraz, a to takový, jak by to MĚLO nebo MOHLO ideálně vypadat. Jinými slovy, podívejte se na takový porod, jaký byste chtěli zažít.


Obraz, který se snažím lidem předat vypadá třeba takhle:


Tmavá místnost, která víc než operační sál připomíná obyčejný pokoj, byť třeba s porodním lůžkem. Velmi slabéTEPLÉ světlo, klasických nebo elektrických svíček, případně světelného řetězu. Žena, která odpočívá, je uvolněná, může sedět na míči, stát, chodit, klečet, ležet ve vaně nebo pobývat ve sprše. Partner, který je tady proto, aby svoji ženu podpořil. Žena se o něj opírá nebo se prostě jen drží za ruku. Porodní asistentka klidná, s mírným úsměvem a notnou dávkou laskavého povzbuzení, stojí opodál a čeká, zda může pro ženu něco udělat, nebo třeba chystá napářku, dává ženě masáž, podporuje ji, případně jemně provádí některé vyšetření.


To je možné leda tak v ú-es-á!


Kdepak:) Takto porod opravdu může vypadat, dokonce i v české porodnici. Dokud ale budeme mít v hlavě porody, jako měla třeba Rachel v Přátelích, ostré světlo, neustálé vyrušování, spousta lidí apod., bude se nám těžko vracet k normálu, který je pro porodní proces velmi důležitý. K normálu, že porod není medicínská záležitost, ale intimní rodinná událost, u které je občas potřeba pomoct, proto jsme rádi, že tady moderní medicína je. Nicméně ani ta by se neměla povyšovat nad důležitostí optimálních podmínek pro zdravý porodní proces.

Co tedy s tím?


Doporučuji proto každé těhotné ženě a jejímu partnerovi, aby si nakoukali videa laskavých porodů, je jich teď už plný instagram a facebook. Ne proto, že bez toho byste neporodili, ale abyste k těm vzorcům, které máte v hlavě z různých filmů a příšerných videí z hodin biologie, přidali ještě další možnost, jak to může vypadat.

 
Inspiraci najdete třeba na stránkách Jemné zrození. 

Stránky vytvořeny Petra Vytásková  |  Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky